20 czynników wpływajacych na pozycjonowanie sklepu

24 grudzień 2015
firma zajmujaca sie pozycjonowaniem

Co wpływa na pozycjonowanie sklepu?

Chcąc uzyskać jak najwyższą pozycję sklepu należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Dla laików warto wspomnieć, że na pozycję nie wpływają tylko działania w witrynie, trzeba również skoncentrować się na działaniach poza nią. Dziś podpowiemy Państwu na co zwrócić uwagę zlecając pozycjonowanie sklepu specjalistom SEO.

1. Odpowiedni dobór tagów tytułowych.

Istotnym elementem optymalizacji sklepu jest dobór tagów tytułowych. W praktyce oznacza to, że każda podstrona powinna mieć unikalne tytuły. Tytuł powinien informować do czego nawiązuje podstrona na przykład poprzez nazwę danej kategorii produktów. Ważną kwestią jest, aby reguły generowania tytułów w pierwszej kolejności tworzyły w tytule najważniejsze słowa kluczowe. Pamiętajmy o tym, że istotna jest optymalizacja każdej strony jeżeli zależy nam na tym, aby nasze produkty były odwiedzane z poziomu wyszukiwarki.

2. Użyteczna i unikalna treść.

Bardzo istotną kwestią jest użyteczna i unikalna treść. Jednak samo tworzenie wartościowych treści jest niewystarczające dla osiągnięcia topowych pozycji na dane słowa kluczowe, ale na pewno ułatwia osiągnięcie celu. Za wartościową treść można uznać bloga z poradami przeznaczonymi dla klientów sklepu. Pamiętajmy o tym, że wielu klientów szuka idealnego sposobu na rozwiązanie danego problemu. Dzięki treściom informacyjnym przyciągniemy ich do naszej witryny. Dlatego warto dobrze przemyśleć treść, na blogu nie powinna mieć ona charakteru sprzedażowego.

3. Nie powielaj treści z innych stron!

Dla Google bardzo istotna jest jakość treści, zatem nie warto bawić się w kopiowanie tekstu z innych witryn internetowych. Podstawowym błędem większości sklepów jest powielanie opisu producenta. Jeżeli zależy nam na wysokiej pozycji musimy przeredagować dostępny tekst. Oczywiście jeżeli dysponujemy szerokim asortymentem zacznijmy wdrażać zmiany od najbardziej popularnych produktów.

4. Nie powielaj treści w obrębie witryny!

Unikajmy kopiowania treści na inne podstrony, ponieważ znacząco obniża to pozycję witryny.

5. Porządek nagłówków h1-h6

Nagłówek h1 powinien wskazywać główną zawartość strony, jest on bardzo istotny dla pozycjonowania. Dodanie słowa kluczowego w tym nagłówku spowoduje wzrost pozycji w wyszukiwarce. W sklepach internetowych powinny to być kategorie produktów lub same produkty. Kolejność nagłówków powinna być zachowana oraz powinny one zawierać słowa kluczowe, które będą pozycjonowane. Nagłówki powinny być logiczne, poprawne gramatyczne i związane z treścią tekstu, który poprzedzają.

6. Słowa kluczowe w tekstach.

Słowo kluczowe w zawartym opisie ma duży wpływ na pozycję strony w rankingu Odgrywa ogromną rolę przy ustalaniu związku pomiędzy stroną, a treścią zapytania w wyszukiwarce. Słowa kluczowe mają również ogromne znaczenie na początku tytułu. Daje to lepsze efekty w pozycjonowaniu.

7. Linki przychodzące

Bardzo istotną kwestią jest linkowanie zewnętrzne, jednak nie może ono stanowić głównej strategii pozycjonowania. Google wprowadziło pewne restrykcje – linkowanie odnośnikami niskiej jakości może wiązać się z karą (filtrem), co będzie skutkowało obniżeniem pozycji w rankingu. Każdy link prowadzący do naszej witryny powinien być wysokiej jakości, czyli powinien pochodzić z merytorycznej, wiarygodnej, najlepiej poczytnej strony. Dobrze jest lokować linki na stronach związanych z naszą grupą docelową, wpływa to wtedy nie tylko na pozyję naszej witryny, ale także na pozyskiwanie klientów.

8. Linki wewnętrzne.

Linki wewnętrzne pokazują robotom Google, które linki są najważniejsze z perspektywy wyszukiwarki. Dobrym rozwiązaniem na wzmocnienie pozycji strony jest dostarczanie linków wewnętrznych do interesujących produktów na przykład w blogu lub poprzez widok produktów podobnych zakupionych przez innych klientów.

9. Adresy URL.

Na chwilę obecną większość sklepów posiada przejrzyste i czytelne adresy. Nieliczne przypadki starszych sklepów mogą mieć zakodowane. Najważniejsze przy zarządzaniu internetowym sklepem jest pilnowanie indeksacji adresów, aktualizowanie ich i tym samym eliminowanie błędów. Należy poprawiać niedziałające linki i ustawiać przekierowania, gdy zachodzi taka potrzeba.

10. Rich Snippets.

Należy dążyć do zwiększenia informacyjnej wartości wyników, zwiększa to atrakcyjność linków oraz przyciąga uwagę potencjalnych klientów. Stosowanie rich snippets przekłada się na zwiększenie ilości kliknięć w linki prowadzące do sklepu.

11. Nagrania video przy produktach

Wszelkiego rodzaju filmiki związane z produktami oferowanymi przez sklep nie tylko uatrakcyjnią Twoją stronę i przyciągną potencjalnych klientów, ale również sprawiają, że witryna staje się bardziej wartościowa, co przekłada się na jej lepsze wypozycjonowanie.

12. Optymalizacja obrazków opublikowanych na stronie.

Pozycjonując witrynę warto również stosować tagi opisujące obrazem – alt i title. Ma to nie tylko wpływ na pozycję, ale także na występowanie w image serach.

13. Prędkość i poprawność ładowania strony.

Należy tworzyć strony, które będą szybko działać niezależnie od urządzenia, na którym będą wyświetlane. Pamiętajmy o tym, że zarówno prędkość jak i poprawność ładowania wpływają na ocenę jakości witryny. Są nawet specjalne narzędzia ułatwiające mierzenie wydajności stron takie jak PageSpeed Insights. Naprawdę warto z nich korzystać.

14. Szybkość sklepu.

Punkt bardzo powiązany z prędkością i poprawnością ładowania strony. Im szybszy sklep tym większe prawdopodobieństwo, że użytkownik nie ucieknie na stronę konkurencji. Nikt przecież nie lubi czekać, a „wstecz” bardzo łatwo kliknąć.

15. Dobry odczyt sklepu na urządzeniach mobilnych.

Po zmianie algorytmu Google zaczęto większy nacisk kłaść na jakość odczytywania witryn wyświetlanych na urządzeniach przenośnych. Zatem warto zainwestować w optymalizację witryny, bowiem podnosząc jej jakość wpływamy na pozycję w rankingu.

16. Mapa XML.

Odpowiednia mapa ułatwia pracę robotom analizującym strukturę strony. Jest to bardzo istotne w przypadku sklepów internetowych. Wynika to z tego, że zasoby sklepu zmieniają się, dlatego warto aktualizować mapę.

17. Wiek domeny.

Z domeną jak z winem, im starsze tym lepsze. Im starsza domena, tym większy pagerank.

18. Rozszerzenie TLD domeny.

Domeny, które posiadają rozszerzenie przypisane do danego kraju mogą osiągać znacznie lepsze wyniki w obrębie tego kraju, ale znacznie gorsze w przypadku wyszukiwań lokalnych.

19. Przyjazne adresy URL.

Zgodnie z tą zasadą należy unikać zbyt długich adresów, a także trzeba pamiętać o tym, że większy autorytet ma podstrona, która znajduje się najbliżej strony głównej w swojej ścieżce. W adresie URL warto również umieścić słowo kluczowe.

20. Zachowania użytkowników.

Warto poświęcić trochę czasu na analizę zachowań użytkowników w obrębie sklepu. Pomoże to zoptymalizować witrynę tak, aby przynosiła jeszcze większe korzyści. Warto skupić się na takich parametrach jak konwersja oraz czas jaki użytkownicy spędzają na stronie.


Wypełnij formularz

Podaj wynik: + =

Zapytaj o Cenę

*

*

Podaj wynik: + =

Zapraszam do współpracy,

podpis
Zajmuję się pozycjonowaniem małych i średnich firm. Jest to także moja pasja. Traktuję ją kompleksowo: tworzę strony i sklepy internetowe, kampanie e-marketingowe, prowadzę doradztwo i szkolenia z pozycjonowania. Staram się być ze wszystkim na bieżąco. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec.