Biznes lokalny – jak dotrzeć do klientów?

24 grudzień 2015
firma zajmujaca sie pozycjonowaniem

Biznes lokalny – jak dotrzeć do klientów?

Duża konkurencja, uzależnienie klientów od poszukiwania informacji w internecie oraz szybkość sprawdzenia różnych informacji za pomocą komórki sprawiają, że osoby prowadzące biznes zmuszone są do dostosowania się do obecnych realiów i tworzenia nowoczesnych stron internetowych, które będą nadawały się pod pozycjonowanie. Tylko w ten sposób ich działalność zostanie zauważona. Pytanie zatem, czym jest pozycjonowanie, co trzeba zrobić, żeby wypromować swoją działalność na danym obszarze?

Geolokalizacja

Załóżmy, że wpisujemy w wyszukiwarkę internetową frazę „serwis opon”, od razu wyskakują nam wulkanizacje w Białymstoku oraz Warszawie, problem w tym, że poszukiwaliśmy fachowców w Gdańsku. Wystarczyłoby uściślić wyrażenie, ale po co? Ludzie z natury lubią drogę na skróty i wpisując dane frazy są bardzo oszczędni w słowach. Google stara się dążyć do uzyskania wyników jak najbardziej odpowiadających potrzebom użytkowników poprzez geolokalizację. Czyli wpisując frazę „serwis opon” Google zawęża wyniki do obszaru, na którym dany użytkownik przebywa. Taka geolokalizacja otwiera nowe możliwości dla gastronomii, warsztatów samochodowych i tym podobnych usług. Dlaczego to jest tak istotne? Nastały takie czasy, że ludzie mają nieograniczone możliwości przemieszczania się, w dodatku nawet na chwilę nie rozstają się ze swoimi urządzeniami mobilnymi, a na trasie mogą się przydarzyć różne nieprzewidziane sytuacje i nigdy tak naprawdę nie wiadomo czego będziemy potrzebować.

Lokalne pozycjonowanie

Lokalne pozycjonowanie kładzie duży nacisk na optymalizację strony pod użytkowników danego miasta, regionu, województwa, w którym znajduje się dana firma czy lokal usługowy. Lokalnie można wypozycjonować małe, średnie i duże przedsiębiorstwa niezależnie od tego gdzie się znajdują, konieczne jest jednak, aby posiadały one fizyczną lokalizację oraz regularnie przyjmowały tam klientów.

Zalety lokalnego pozycjonowania

Lokalna promocja, to przede wszystkim mniejsza konkurencja. W pozycjonowaniu na całą Polskę konkurują ze sobą setki warsztatów samochodowych, setki sklepów AGD, setki lekarzy z różnych specjalizacji. Nic dziwnego, że pozycjonowanie to trwa znacznie dłużej i pociąga za sobą większe koszty. W przypadku lokalnego SEO konkurencja zmniejsza się do kilku lub kilkunastu przedsiębiorstw, dzięki temu znacznie łatwiej jest zaistnieć w wynikach wyszukiwania na dane frazy.

Unikalne treści

Zastanawiając się jak dotrzeć do klientów na rynku lokalnym należy skupić się na unikalnej treści, która w dużej mierze pozytywnie wpłynie na ranking wyszukiwania. Treści znajdujące się na stronie głównej i kluczowych podstronach powinny być wartościowe i unikalne. Powinny się znaleźć takie informacje jak profil działalności, informacje na temat produktów i usług. Treść powinna utwierdzić użytkownika w tym, że trafił na odpowiednią stronę i znajdzie tutaj wszystko czego w danej chwili potrzebuje. W przypadku pozycjonowania lokalnego warto na stronie umieścić nazwę miejscowości, w której znajduje się dane przedsiębiorstwo.

Nagłówki

Kolejną ważną kwestią są nagłówki h1-h3, a czasami i kolejne do h6, w zależności od potrzeb. Nagłówki powinny być naturalne, przyciągające uwagę użytkowników oraz zachęcające do dalszych działań na stronie. Nagłówek h1 powinien zawierać słowa kluczowe, które będą pozycjonowane. Istotne jest również ujęcie nazwy miejscowości w nagłówku.

On-site

Jeżeli zależy nam na dotarciu do klientów musimy się skupić na działaniach w obrębie naszej strony. Poprawimy wtedy jej widoczność w lokalnych wynikach wyszukiwania. Pamiętajmy o tym, że główny nacisk idzie na kierowanie strony do węższego grona odbiorców. Musimy wziąć również pod uwagę lokalną konkurencję. Tworząc title dla strony głównej poświęćmy uwagę nie tylko słowom kluczowym, ale również lokalizacji. Można zastosować następujące warianty:
TITLE: Elektyk Kraków –{Nazwa Firmy}
TITLE: Usługi elektryczne Kraków – {Nazwa Firmy}.

Off-site

Jeżeli chcesz zaistnieć na rynku lokalnym musisz zadbać również o działania poza strona. Działania te nie powinny się ograniczać tylko do tego co sam robisz, spraw, aby inni użytkownicy sieci, rozpowszechniali informacje o Twojej działalności i lokalizacji.

Description

Meta Description nie wpływa już na pozycję w wynikach wyszukiwania, ale dobrze jest ten element zachować. Opis nie powinien być przepełniony słowami kluczowymi. Powinien raczej zachęcać do działania, jakiejś aktywności typu „Zobacz”, „Sprawdź”, „Zapoznaj się”. Najlepsze są opisy, konkretne, wartościowe, merytoryczne, ale też z nutą tajemniczości, które zachęcają do zgłębienia tematu. Przy pozycjonowaniu lokalnym w opisie warto zawszeć nazwę miasta.

NAP (Name Adress Phone)

Jedną z najistotniejszych kwestii związanych z lokalnym SEO jest ustalenie danych firmy takich jak nazwa, adres i telefon przedsiębiorstwa. Te trzy rzeczy ustalone w konkretnym formacie powinny znajdować się na stronie firmy, w zakładce kontakt, w stopkach na każdej podstronie oraz w serwisach takich jak Google+ Lokalnie czy w katalogach firm.

Google+ Lokalnie

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić jest zwiększenie wiarygodności naszej firmy poprzez założenie wizytówki Google+ Lokalnie za pomocą usługi Google Moja Firma. Wizytówki wyświetlają się w wynikach wyszukiwania, wynikach wyszukiwania Google Maps, a także w mobilnych wynikach wyszukiwania. Zgodność wizytówki z danymi zawartymi na stronie internetowej jest ważnym sygnałem dla wyszukiwarki dotyczącym lokalizacji naszej firmy. Każdą wizytówkę uatrakcyjni galeria zdjęć związana z wizerunkiem i działalnością firmy.

Opinie

Na lokalne pozycjonowanie wpływają wszelkiego rodzaju recenzje i opinie związane z działalnością firmy, im więcej o nas piszą tym lepiej. Nie powinniśmy się przejmować również negatywnymi opiniami na nasz temat, one tylko uwiarygodnią nas w oczach innych potencjalnych klientów, petentów czy pacjentów i sprawią, że te pozytywne wypowiedzi będą bardziej wartościowe. Niezależnie od tego jaki komentarz otrzymamy dobrze jest na niego odpowiedzieć, podziękować za dobre słowa i ustosunkować się do krytyki.

Pliki KML

Umieszczenie na naszej stronie internetowej pliku KML jest gwarancją prawidłowego odczytu wykorzystywanego w nich adresu. Google wyświetla wyniki na podstawie lokalizacji użytkownika, im bliżej znajduje się nasza firma względem osoby szukającej tym większe prawdopodobieństwo, że wyświetli naszą stronę w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Kontakt

Zakładka kontakt jest jedną z najważniejszych, temu elementowi powinniśmy dostarczyć dużo czasu i dobrze go zoptymalizować. Zakładka ta ma umożliwiać użytkownikom kontakt z firmą, powinna zatem zawierać pełną nazwę firmy, adres wraz z kodem pocztowym, telefon kontaktowy, numer fax, adres e-mail oraz inne istotne informacje, które uwiarygodnią naszą działalność np. NIP albo REGON. Warto również pomyśleć o mapie wskazującej lokalizację przedsiębiorstwa. Adres warto również umieszczać w stopce, wtedy roboty wyszukiwarki utwierdzają się w tym, że faktycznie funkcjonujemy na danym obszarze. Lokalne SEO może stanowić wsparcie dla tradycyjnego pozycjonowania. Dzięki temu rozwiązaniu możemy dotrzeć do klientów naprawdę zainteresowanych naszą ofertą na konkretnym obszarze działania. To strategia dla małych firm oraz dużych koncernów posiadających swoje placówki w różnych częściach kraju.


Wypełnij formularz

Podaj wynik: + =

Zapytaj o Cenę

*

*

Podaj wynik: + =

Zapraszam do współpracy,

podpis
Zajmuję się pozycjonowaniem małych i średnich firm. Jest to także moja pasja. Traktuję ją kompleksowo: tworzę strony i sklepy internetowe, kampanie e-marketingowe, prowadzę doradztwo i szkolenia z pozycjonowania. Staram się być ze wszystkim na bieżąco. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec.