Jak zrobić Leady Sprzedażowe? 10 wskazówek praktyka

24 grudzień 2015
firma zajmujaca sie pozycjonowaniem

Wejdź i dowiedź się za darmo jak zrobić leady sprzedażowe, które rzeczywiście sprzedają? Poznaj 10 metod pozycjonera Mariusza Zakrzewskiego.

Leady sprzedażowe to potencjalni klienci indywidualni lub biznesowi, zainteresowani naszymi produktami oraz usługami. Takich potencjalnych klientów, użytkowników sieci musimy zachęcić do odwiedzenia naszej strony, jednak sama wizyta na niej, to trochę za mało. Naszym głównym zadaniem jest dotarcie do takich osób i skłonienie ich, aby podjęli odpowiednie działania takie jak subskrypcja newslettera, wypełnienia formularza, a przede wszystkim mamy zachęcić ich do zakupu. Dzięki takim działaniom pozyskujemy bazę danych, składającą się z osób do których powinniśmy kierować działania marketingowe. Dane te należy przetwarzać i analizować, tak aby personalizować oferty pod konkretne grupy leadów. Pod kątem ich wieku, zainteresowań i preferencji.

  • Wielokanałowe działanie – nie należy ograniczać się do sprzedaży tylko poprzez stronę internetową. Wykorzystaj potencjał jaki daje internet. Korzystaj z aplikacji mobilnych, aukcji, maili Facebooka. Klienci muszą mieć wybór, daj się odnaleźć na różne sposoby.
  • Dostosowanie oferty – elastyczna strategia to podstawa, powinniśmy być nastawieni na tych klientów, którzy dopiero rozważają zakup, tych którzy już mają upatrzony produkt, a także tych którzy już go zakupili. Rozważającym zakup powinniśmy wskazywać również podobne produkty, które mogą bardziej spełniać ich oczekiwania. Tych, którzy już mają upatrzony produkt możemy zachęcić na wiele sposobów, oferując na przykład dostawę gratis albo darmowy zwrot produktu. Również dla osób które zakupiły dany produkt możemy przygotować ofertę ukazującą asortyment z danej serii.
  • Produkty limitowane – oferty limitowane czasowo lub do wyczerpania zapasów mogą pomóc w pozyskaniu leadów sprzedażowych, klienci nie odkładają wtedy zakupów na później, skoro jest okazja.
  • Personalizacja przekazu – spraw, aby każdy klient czuł się wyjątkowo. Nie atakuj kobiety ubrankami dla dzieci, przedstaw przepracowanej mamie jakieś sukienki, w których znowu poczuje, że jest nie tylko matką, ale również kobietą. Personalizuj reklamę poprzez oferty specjalne dla stałych klientów.
  • Wykorzystuj szczególne dni w roku – oferta świąteczna, dzień kobiet czy sezonowe okazje również napędzają sprzedaż. Działania te należy planować z dużym wyprzedzeniem, ponieważ to bardzo dobra inwestycja.
  • Zachęcaj do działania – używaj zachęt w stylu „pobierz teraz”, żeby potencjalny klient miał możliwość zapoznania się z aktualnym katalogiem czy aktualnymi promocjami. Wezwanie do działania powinno być nie tylko widoczne na stronie, ale powinno przede wszystkim przyciągać uwagę użytkownika.
  • Strona docelowa – ma główne zadanie zachęcić do pozostawienia kontaktu, a jeszcze lepiej do dokonania zakupu tego co oferujemy. Strona powinna mieć profesjonalny design, funkcjonalne formularze. Pamiętaj o tym, że osoby, które zechcą wypełnić formularz powinny otrzymać automatyczne podziękowanie. Można w nim zawrzeć dodatkowe wezwanie do działania.
  • Projekt formularza – w tym wypadku rozmiar jednak ma ogromne znaczenie, button musi być duży i widoczny. Zadbaj o to by potencjalni klienci mieli zagwarantowane poczucie bezpieczeństwa – zapewnij ich o polityce prywatności. Formularz nie powinien być za bardzo rozbudowany, max do 5 pól. Unikaj zwrotów typu „zarejestruj się”. I najważniejsze - dostarcz mu powodów by zostawił swoje dane, kuś i uwodź.
  • Automatyczne formularze kontaktowe dla anonimowych użytkowników – ustawienie takiego formularza jest skierowane tylko do tych osób, które jeszcze nie pozostawiły danych kontaktowych. Formularz ten wyświetli się tylko osobom, które już trochę czasu przebywały na danej stronie i zdążyły się zapoznać z tym co oferujemy, nie wypada przecież od razu wyłudzać danych po samym wejściu na stronę, takim działaniem nie pozyskamy klienta.
  • Wartościowy content marketing – wartościowa, interesująca, unikalna treść jest tym co zachęci potencjalnych klientów do pozostawienia swoich danych kontaktowych. Interesujące mogą być materiały promocyjne, newsletter, e-booki, poradniki, blog. Wybór należy do Ciebie.

Pamiętaj o tym, żeby obserwować wskaźniki odwiedzin, monitorować konwersje, dzięki temu wzrośnie skuteczność działań marketingowych, bo skupisz się na sprecyzowanej grupie docelowej. Kierując reklamę do zainteresowanych odbiorców zaoszczędzisz czas i pieniądze.


chciałbyś zlecić stworzenie skutecznego leada sprzedażowego? Jeżeli chcesz otrzymać darmową wycenę z dobrą ceną na skuteczny landing page, możesz wypełnić formularz kontaktowy.

Podaj wynik: + =

Zapytaj o Cenę

*

*

Podaj wynik: + =

Zapraszam do współpracy,

podpis
Zajmuję się pozycjonowaniem małych i średnich firm. Jest to także moja pasja. Traktuję ją kompleksowo: tworzę strony i sklepy internetowe, kampanie e-marketingowe, prowadzę doradztwo i szkolenia z pozycjonowania. Staram się być ze wszystkim na bieżąco. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec.