Mierzenie efektów pozycjonowania strony

sprawdzanie pozycji strony www

W jaki sposób firmy rozliczają się z klientem? Czyli od kiedy zostaje naliczana opłata i w jakiej wysokości.

Najczęściej firmy sprawdzają pozycję strony przynajmniej raz w tygodniu, choć coraz częściej zdarza się naliczanie dzienne, co zmierza w dobrym kierunku z punktu widzenia klienta. Często w tym modelu firmy pozycjonuące odrzucają wyniki skrajne i wyciągana jest średnia arytmetyczna z otrzymanego wyniku. W ten sposób otrzymywana jest średnia pozycja strony w Google na pozycjonowaną frazę w miesiącu. Naliczana opłata jest w taki sposób, jakby strona przez cały miesiąc, cały czas była na tej pozycji. Niefajne.

W ofercie kolejnej z analizowanych firm pozycjonujących strony był zapis o rozliczaniu się co do dnia, natomiast w umowie widniała już informacja, że pozycja strony sprawdzana jest co najmniej 5 razy w tygodniu i z tego wyciągana jest średnia. Także taki sposób naliczania też nie jest do końca korzystny dla klienta.

Najbardziej sensownym rozwiązaniem jest rozliczanie się co do dnia, czyli każda fraza jest sprawdzana codziennie. W przypadku, kiedy strona wyświetla się przez pięć dni na pozycji pierwszej (próg 1), przez dziesięć dni na trzeciej (próg 2), a przez dwadzieścia na ósmej (próg 3) to adekwatnie do tego powinna zostać naliczona opłata, za 5 dni dla pierwszego progu, za 10 dni dla drugiego progu i 20 dni dla trzeciego progu.
Poniższy screen przedstawia naliczanie dzienne.

Obraz pochodzi z panelu monitorującego pozycje Stat4Seo.

Firma, która udostępnia panel klientowi nie robi mu w żadnym wypadku przysługi. Obecnie to standard, każdy klient powinien otrzymać od firmy pozycjonującej panel do sprawdzania pozycji fraz swojej strony internetowej.

Jak liczyć naliczanie dzienne? Stawka miesięczna: 270zł dzielona na 30 dni mnożona przez liczbę dni, kiedy fraza znajduje sie na pozycji płatnej. Czyli 270zł/31dni*10dni=87,10zł.

Firma pozcyjonująca dając nam dostęp do takiego panelu, który wystepuje pod domeną firmy nie oznacza, że pomiar z takiego panelu jest sfauszowany. Oczywiście warto to sprawdzić. Przeważnie firmy korzystają z zewnętrznych paneli monitorujących pozycje, których skrypty instalują na swojej domenie. Pomiary z takiego panelu nie są w żaden sposób stronnicze, ponieważ odczyty za pomocą zainstalowanych proxy na różnych serwerach dają nam rzeczywisty obraz uzykiwanych pozycji.

Na poniższym screenie przedstawiłem jak wygląda naliczanie, jest dość przejrzyste.

Obraz pochodzi z panelu monitorującego pozycje Stat4Seo.

Wg mnie jednym z najlepszych obecnie na rynku systemów monitorujących pozycje słów kluczowych jest program Stat4Seo. Co rozumieć pod słowem najlepszy? Odczytuje pozycje z każdego dnia, nie zdarzają się sytuacje, że program "zapomni" wykonać odczytu. Ponadto system jest precyzyjny, uwzględnia wyniki map, pomija Adwordsy i odczytuje rzeczywiste pozycje, jakie dana fraza uzyskuje w wynikach wyszukiwania Google. Kolejnym powodem, który przemawia za tym, że panel jest bezkonkurencyjny to "kosztorys", wyliczający należność za pozycjonowanie. To duże ułatwienie zarówno dla klienta jak i firmy pozycjonującej.

Zapytaj o Cenę

*

*

Podaj wynik: + =