Samemu prowadzić Facebooka czy zlecić Agencji?

24 grudzień 2015
firma zajmujaca sie pozycjonowaniem

Prowadzenie Facebooka może mieć mieć niewymierne korzyści, dlatego warto troszkę więcej czasu poświęcić na wybór odpowiedniej osoby. Możemy oczywiście sami zakasać rękawy i stanąć do boju, ale równie szybko nasz zapał ostygnie - wbrew pozorom jest to ciężka i bardzo czasochłonna praca.

Co zatem?

Możemy zatem rozważyć kilka opcji. Przede wszystkim skoro nie ja, to może ktoś z firmy, może zdecydować się na wyznaczenie pracownika, który zadba o nasz profil, wszak jest na miejscu, więc któż jak nie osoba będąca częścią zespołu, znająca strukturę firmy poradzi sobie lepiej? Niestety ten tok myślenia bywa zawodny, bez wiedzy, doświadczenia i duszy marketingowca efekty mogą być opłakane. Osoba wyznaczona do prowadzenia takiego profilu powinna być przygotowana merytorycznie, powinna być wygadana, łatwo nawiązująca kontakty, bezpośrednia, niekiedy z ciętą ripostą, ale w granicach dobrego smaku i z poszanowaniem drugiego człowieka. Warto zatem zadbać o kogoś z zewnątrz, specjalistę w zakresie social media, który będzie porywał tłumy i poprowadzi nas do sukcesu. Pytanie czy zdecydować się na wolnego strzelca czy agencję z prawdziwego zdarzenia? Wszystko zależy od funduszy.

Koszty

Zastanówmy się co tak naprawdę chcemy osiągnąć i ile jesteśmy w stanie za to zapłacić. Kiedy odpowiemy sobie na to proste pytanie, stwierdzimy co tak naprawdę płacimy za utrzymanie naszego dobrego wizerunku w sieci. Chyba nikomu nie zależy na tym, aby nasz specjalista zrobił 1 wpis w tygodniu, a przez cały okres zlecenia pozyskał 3 nowych fanów na profilu, prawda? Wiele firm oferuje różne pakiety i określone zakresy prowadzonych działań. Ceny wahają się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy miesięcznie.

A za co tak naprawdę płacimy?

Utrzymanie dobrego wizerunku to szereg skomplikowanych działań, od zapoznania się ze specyfiką branży poprzez stałe śledzenie oferty aż po budowanie więzi z użytkownikami. Przy tych wszystkich działaniach, przy zbieraniu informacji o nowościach, dialogu z użytkownikami trzeba jeszcze znaleźć chwilę na to, aby obserwować poczynania konkurencji. Zobaczyć ilu nowych fanów przybyło im w trakcie tygodnia, czy zmodyfikowali ofertę, czy wprowadzili nowy produkt. Tak, prowadząc firmowy profil trzeba mieć oczy dookoła głowy. Nie można się skupić tylko na kolejnych wpisach, trzeba być poetą, grafikiem, fotografem, marketingowcem, strategiem, a przede wszystkim człowiekiem - człowiekiem, który gdy zajdzie taka potrzeba wykaże się empatią i stanie się mediatorem pomiędzy firmą, a niezadowolonym klientem. Koszty ponosimy również za różnego rodzaju działania prowadzące do uatrakcyjnienia naszego profilu, płaci się za aplikacje konkursowe, instalowanie wtyczek społecznościowych i ich implementacje na stronie klienta. Koszty ponosi się również za znajomość samego portalu, bycie na bieżąco z nowymi funkcjonalnościami.

Specjalista

Wiemy już jaka powinna być osoba dbająca o nasz wizerunek, wiemy za co ponosimy koszty, ale komu można zaufać? Jak wybrać właściwą osobę? Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na pracownika, freelancera czy profesjonalną agencję social media zwróć uwagę na styl wypowiedzi osoby, która ma się tym zająć, Patrz na to czy obiecuje nam coś co brzmi realnie, czy zapewnia, że dla niej nie ma rzeczy niemożliwych. Kiedy powinna Ci się zapalić lampka ostrzegawcza? Przede wszystkim kiedy słyszysz zapewniania o zwiększonej sprzedaży, o ściąganiu na stronę aktualnych oraz nowych, potencjalnych klientów. Pamiętaj, nikt nie jest w stanie dać takiej gwarancji, nie jesteśmy w stanie przewidzieć zachowań użytkowników. Nie bierz pod uwagę również osób, które nie są w stanie odpowiedzieć Tobie na przykładowe pytania Twoich fanów albo nie potrafią stworzyć aplikacji z Twoją ofertą. Dla specjalisty takie rzeczy nie stanowią problemu, jeżeli poprosisz o go o 5 przykładowych wpisów stworzy je od ręki. Specjalista wykona obróbkę zdjęć, przygotuje materiały graficzne oraz pokaże swoje portfolio. Licz się również z tym, że opłatę pobierze proporcjonalnie do swoich umiejętności.


Jeżeli interesuje Ciebie jakie są ceny na prowadzenie facebooka przez agencję, to możesz wypełnić formularz a ja mogę wysłać Tobie darmową wycenę. Przemyślisz, porównasz, jak się zdecydujesz zadzwonisz albo odpiszesz.

Podaj wynik: + =

Zapytaj o Cenę

*

*

Podaj wynik: + =

Zapraszam do współpracy,

podpis
Zajmuję się pozycjonowaniem małych i średnich firm. Jest to także moja pasja. Traktuję ją kompleksowo: tworzę strony i sklepy internetowe, kampanie e-marketingowe, prowadzę doradztwo i szkolenia z pozycjonowania. Staram się być ze wszystkim na bieżąco. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec.