Rozliczanie z firmą pozycjonerską za pozycjonowanie

ile kosztuje pozycjonowanie

Najczęściej stosowanym modelem rozliczeń jest płatność dopiero za efekty pozycjonowania, czyli za to, na którym miejscu znajduje się strona na pozycjonowaną frazę. Zasada jest prosta, ponieważ płaci się tylko jak są efekty. Im lepsze efekty, tym większa jest stawka za słowo kluczowe. Zazwyczaj każde słowo jest inaczej wyceniane.

Agencje nie rozliczają się za każdą pozycję, a stosują progi, po przekroczeniu których stawka rośnie. Liczba progów w ofertach jest zazwyczaj inna, z pewnością zależy to od trudności wypozycjonowania fraz oraz samego klienta i jego świadomości o pozycjonowaniu.

Najczęściej stosowane progi rozliczeń:

  • może istnieć jeden próg top 10, czyli płaci się jedną stawkę po wejściu strony w pierwszą dziesiątkę Google,
  • dwa progi ustalane są np.: za pozycje top 1 – 4 i top 5 – 10 lub top 1-3 i top 4-10,
  • trzy progi top 1 – 3, top 4 – 5, top 6 – 10.

Istnieją też firmy, które rozliczają się np.: za pozycje top 1-5 czy 1-6 np.: www.pozycjonowanie-tychy.pl, gdzie jest to zdecydowanie najkorzystniejszy z wyżej wymienionych system rozliczania dla klienta.
Im więcej progów rozliczania z pozycji, tym lepiej. Agencji zależy, aby strona każdego klienta przeskoczyła do najwyższego progu, bo z tym też wiąże się jej większe wynagrodzenie.

Płatność za top 10 nie jest dobrym posunięciem, ponieważ bez względu na dalsze efekty, agencja po wypozycjonowaniu strony np. na pozycję numer 9 na daną frazę, może zaprzestać dalszego pozycjonowania. Jej zarobki się nie zmienią wraz ze wzrostem pozycji strony w wyszukiwarce, dlatego nie opłaca się jej pozycjonować na wyższą pozycję i ponosić w związku z tym kosztów. W teorii firmie pozycjonującej powinno zależeć na najlepszych efektach, żeby klient był zadowolony i przedłużył umowę.

Rozwiązanie w systemie trzy progowym uznawane jest za jedne z najlepszych, jednak ma ono sens tylko wtedy, gdy przy progach kwota, jaką płacimy będzie znacznie wzrastała. Chodzi o to, że za pozycjonowanie strony na frazę do top wyników 1 – 3 płaci się 1000 zł. to dla top 4 – 5 nie można płacić 950 zł. Większość firm stosuje zwiększenie kwoty przy kolejnych progach o ponad 30%. Jest to prawidłowe rozliczanie. Niestety, można spotkać się z ofertami, w której progi zwiększają się o 5%, co powinno być niedopuszczalne. Warto zastanowić się, po co agencja ma starać się wypozycjonować daną stronę wyżej, kiedy różnica w wynagrodzeniu przy top 1-3 i 6-10 będzie znikoma. Wygląda to jak oferta, gdzie kwota jest stała a system jednodrogowy, do którego na siłę wprowadzono kolejne.

Kolejną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę, to pobieranie przez firmy stałych opłat za wypozycjonowanie strony na pozycje znajdujące się na drugiej stronie, czyli za wyniki znajdujące się na pozycjach 10 – 20. Obecnie jest to raczej rzadkość, jednak cały czas można takie oferty otrzymać.

Firma obawiając się, że nie uda się jej wypozycjonować strony zbyt szybko do top 10, pobiera opłaty, aby ograniczyć koszty, które musi ponieść za wypozycjonowanie fraz w rozliczeniu: stałej opłaty do której należy dodać opłatę za osiągnięte progi.

Jedna z agencji SEO stosuje dość ciekawą metodę; pobiera stałą opłatę za pozycjonowanie frazy do czasu jej wejścia do top 10. Co więcej ta firma nie ukrywa, że opłaty przez nią pobierane, są przeznaczane na budowę zaplecza (czyli strony przekazujące wartość pozycjonowanej domenie) pod pozycjonowaną witrynę.
Takie rozwiązanie jest zupełnie nieopłacalne dla klienta. Czy firma przekaże zaplecze po zakończeniu usługi pozycjonownia, skoro klient płaci za nie dodatkowo co miesiąc? Oczywiście, że nie, ale jego koszty ponosi klient.

Istnieją na rynku agencje pozycjonujące, które za określoną stawkę tworzą zaplecza pod pozycjonowane strony klientów, które później stają się własnoścą klienta. Zaplecza skladają się z kilkunastu albo kilkudziesięciu stron linkowanych do strony docelowej. Ich wartość z czasem rośnie, dlatego mogą być wykorzystywane przez lata).
Klient pokrywa koszty założenia zaplecza, jednak agencja pozycjonująca odpowiedzialna jest za optymalizację stron, wprowadzanie nowych, unikatowych treści i moderację.
W momencie, kiedy strona zostanie wypozycjonowana do top 10, to przez resztę czasu trwania umowy firma na tym zarobi. W tym przypadku agencja nic nie ryzykuje, zrzucając koszty utrzymania zaplecza na klienta.
Gdy firmie pozycjonującej uda się stworzyć silne i trwałe zaplecze takie, że strona znajdzie się w pierwszych 10 wynikach Google, to automatycznie rezygnuje ze stałej opłaty na rzecz dużo większych kwot za efekty wypozycjonowania strony do top 10, które tak naprawdę klient już pokrył wcześniej.

Zapytaj o Cenę

*

*

Podaj wynik: + =